Pogled iz novčanika

http://triptease.me/wp-content/uploads/2017/03/ShangriLa002.jpg
Azija - Vanvremenski šarm, Reportaže
[su_service title=”Pogled iz novčanika” icon=”icon: thumb-tack” size=”16″][/su_service]

Da li pojedini stanovnici Evrope mogu da zamisle kako se, umesto u bankama ili na ovlašćenim mestima, novac menja na ulici po nekom drugačijem kursu? Dobro… pojedini mogu, na primer u Jugoslaviji 1993. godine, mada je bliže ili dalje kroz istoriju bilo još ovakvih primera uzrokovanih visokom inflacijom – Nemačka, Mađarska, Grčka, a van evropskog kontinenta šampion u devalvaciji novca je definitvno bio Zimbabve.

Kina. Nemojte se zavarati ovom informacijom i napustiti svoje planove za posetu ovoj državi. S druge strane ne treba odbaciti razmišljanje o tome da li ruka treba da bude u džepu i da li je vaš novac siguran!? Devize, devize, devize… po dolasku u Kinu definitivno ovo nećete čuti ili bar ne na taj način da bude upadljivo.

Kina, novac, inflacija, devize… ne, ne, ne, nemojte na prvu loptu donositi pogrešne zaključke. Kina ima uređen bankarski sistem a platni promet radi bez ikakvog problema. Iskreno govoreći i mi turisti umemo da budemo nerazumni pa da se pravimo pametni tamo gde ne treba a na kraju se češkamo tamo gde nas ne svrbi! Dobro, ima zaista neiskusnih i pomalo naivnih ljudi ali verujemo kako zaista nema opravdanja na propust koji se naziva blagovremeno neinformisanje pre putovanja. Da, slažem se, mali broj nas turista to zaista i uradi… Iskreno govoreći mi se ne informišemo o osnovnim stvarima kao što je klima, temperatura vazduha i slično, a o novcu zaista ne znam ko razmišlja!

Naime, Kina ima veoma nisku stopu inflacije (5,1% u 2010. godini), ekonomiju u usponu i nema potrebe za bilo kakvom razmenom novca van bankarskog sistema ili ovlašćenih menjačnica.

[su_service title=”Savet” icon=”icon: lightbulb-o” size=”16″]

Novac zadržite u džepu i po potrebi vršite konverziju novca samo u nekoj od akreditovanih banaka ili u odeljenju koje je za to zaduženo a možete ih naći u bilo kom hotelu visoke kategorije.

[/su_service]

Razmislite… da li je zamena novca na ulici nelegalan akt? Mislim da se odogovor nameće sam po sebi, s druge strane sigurni smo da na crnoj berzi devizama vrlo lako možete biti prevareni.

[su_service title=”Napomena” icon=”icon: comment-o” size=”16″]

Svako ko želi da poseti Kinu po raznim osnovama, konverziju novaca može vršiti u banci što garantuje da nećete dobiti falsifikovan novac ili biti oštećeni na bilo koji drugi način.

[/su_service]

Iako pretpostavljamo da ste upoznati, podsetićemo da je zvanična valuta u Kini Ženminbi (eng.Renminbi) što znači “Narodni novac”, a međunarodni kod je CNY. Osnovna jedinica ženminbija je Juan. Pre nego što se odlučite da krenete na put imajte u vidu da ćete u većini banaka u Kini moći da razmenite gotovinu ili čekove ukoliko dolazite iz Sjedinjenih Država. Iskrena preporuke je da se držite banaka jer sve vrste konverzija možete obaviti na jednom mestu. Što se tiče zamene valuta u hotelima, imajte u vidu da se to odnosi na hotel u kome ste gost i nemojte se iznenaditi ukoliko vam osoblje bude tražilo pasoš na uvid prilikom zamene… mada se to zaista retko dešava.

Ukoliko nosite platne kartice, a verovatno ih nosite, mreža bankomata omogućava podizanje gotovine sa automata. Naravno, ne bi bilo na odmet pre putovanja da proverite sa matičnom bankom možete li neometano pristupiti bankomatima u Kini.

Kartice, kartice, kartice… za Master Card, Visa i American Express znamo da su prihvacene u Kini i pored boljih hotela karticama možete plaćati i u robnim kućama. Istina, možda ne bi bilo loše da proverite mogućnosti vaše platne kartice pre kupovine.

Što se tiče većine restorana i manjih prodavnica “plastiku” ne možete koristiti. Kao što svi znamo, keš prolazi svuda a i relano govoreci svima je najomiljeniji, zato ništa ne zamerite samo se pripremite.   

Često se vratimo sa putovanja sa punim džepom valute sa kojom ne znamo šta da radimo… Ukoliko  prilikom ulaska u Kinu stvari postavite kako treba, onda ce Juan raditi u vašu korist. Toplo savetujemo da čuvate priznanice od svake kupovine Juana u banci ili hotelu s obzirom na to da ih (priznanice) treba priložiti prilikom prodaje kineske valute u onu koju želite da ponesete sa sobom na kraju putovanja. S druge strane, informacija o neophodnom čuvanju priznacnica je stara pa samim tim pitanje je njene relevantnosti. U svakom slučaju, ništa vas ne košta da pitatate da li je neophodno priznanice čuvati. Iskreno, mi nismo imali ovakva iskustva kada je reč o kupovini dolara.

Imajte u vidu da je zamena novca najskuplja na aerodromu, samim tim savetujemo da konevrziju vršite nakon malog “istraživanja” i upoznavanja sredine u kojoj boravite… lagano, nakon smeštaja u hotel i obilaska mesta nakon odmora.

Ponovo podsećamo da postoji crno devizno tržište koje je, pretpostavljate, nezakonito i ne vidimo razlog zašto biste sebi stvarali probleme kada je Narodna Banka Kine(eng. People’s Bank of China) omogućila posetiocima ove zemlje neometanu zamenu novca u oba pravca.

U svakom slučaju, krajem 2016. godine u bankama koje posluju u Kini za 1 euro (EUR)  ispalćivano je 7,4 Kineskih Juana (CNY), dok za 1 Američki dolar (USD) moglo promeniti za 6,6 Juana (CNY).

Na kraju, nemojte gledati koliko ćete potrošti samo obratite pažnju gde ćete novac zameniti… Uživajte a šarm Kine će se pobrinuti za ostalo.

[su_spacer size=”5″]

[su_divider text=”nazad na vrh strane” style=”dashed” size=”1″ margin=”0″]–[/su_divider]

[su_spacer size=”5″]

© triptease.me

autor: Nenad Butaš
foto: Marko Rupena
tekst.en: Dragan Dobožanović
Sadžaj se NE MOŽE koristiti bez odobrenja!