Kamen zlatne peščane reke

http://triptease.me/wp-content/uploads/2017/02/TLG-05.jpg
Azija - Vanvremenski šarm, Reportaže
Kamen zlatne peščane reke

Kada planirate da odmor provedete u Kini, budite svesni da pojedini turistički lokaliteti mogu biti udaljeni i do nekoliko stotina kilometara od mesta u kome ste se stacionirali. Toplo preporučujemo da vaša poseta Kini bude zaista dobro isplanirana. Ukoliko mislite da ćete se organizovati na licu mesta… to će vas koštati novca ali pre svega uzaludno potrošenog vremena.

Kina je zemlja gde stalno morate ići napred, napred i samo napred. To je jedini način da unapred planirano i ostvarite, samim tim imaćete prilike da se posvetite detaljima koje nećete naći u turističkim literaturama, štampanim ili on-line vodičima. Jos jedna dragocena stvar, obavezno pročitajte iskustva turista koji su već bili na lokalitetima koje ste zaokružili na vašim mapama.

Pripremite suvo voće, nešto orašastih plodova i dosta vode. Obucite se slojevito a garderoba i obuća koju nosite neka bude otporna na vlažnost i kišu. Nije da planiramo za vas ali će vam predloženo biti od velike koristi kada se nađete u podnožiju jedne od najdubljih klisura na svetu – Klisure Tigrovog Skoka (Tiger Leaping Gorge)

Legenda kaže da je tigar bežeći od lovaca preskočio sa jedne obale na drugu na najužem delu Zlatne peščane reke. Blizu ušća klisure, preciznije na sredini reke, nalazi se kamen koji se izdiže iznad površine a naziva se Tiger Leaping Rock. Jedna obala, druga obala, kamen u sredini…verujemo da ćete shvatiti kako je tigar pobegao a samim tim znamo da imate prilično jasnu sliku kako je ovo mesto dobilo naziv Tiger Leaping Gorge. Da!? Ne!? Da, naravno…

Narod kaže: “Gde ima dima ima i vatre”, Realno gledano tigar bi morao da skoči nekih 30 metara. Možda današnje vreme ne daje realan opis događaja jer postoji mogućnost da je snaga reke ili erozija tokom vremena odnela deo klisure sa kog je tigar započeo beg. U svakom slučaju, da ne kvarimo priču i otvoreno kažemo kako navijamo za tigra i da nam je drago što su lovci ostali kratkih rukava.

Sama klisura je prepreka za vodeni transport, brzina reke snažno gura vodu po stenovitim bokovima korita a samim tim su veoma česte pojave virova tako da je bilo kakva vožnja rekom previše opasna. Prvi prolazak ovim delom reke zabeležen je septembra 1986. godine kada su dva člana Kinseskog Jang Ce rafting tima (Chinese Yangtze River Rafting Team) poginula.

Sve jedno je da li gledate sa visine ili sa podnožja, klisura je oivičena stenama čija visina iznosi 200 metara i bokovi su nagnuti od 70 do 90 stepeni. Možda ne zvuči tako impresivno ali ukoliko se nalazite na gornjem delu ovog useka, želećete da se držite sigurne udaljenosti od ivice.

Sećate se šta smo napomenuli na početku priče? Dobar plan pre svega! Ne možete da splavarite ali možete da napravite dvodnevnu pešačku turu kroz Zmajevu Snežnu Planinu (Jade Dragon Snow Mountain). Tiger Leaping Gorge staza vodi kroz raznolike pejzaže i jedne od najlepših koje Kina ima da ponudi.

Staza se proteže severnim stranom klisure, a prateći putanju prolazićete kroz tiha sela, hlaodovite šume, terasaste poljoprivredno obradljive površine i strmovite bezdane. Sneg prekriva vrhove Zmajeve snežne planine (Dragon Snow Mountain) na visini od 5596 i Haba snežne planine (Haba Snow Mountain) na 5396 metara nadmorske visine.

Potsećamo, imajte plan! Iako su staze veoma primamljive zaljubljenicima u pešačenje i planinarima, imajte u vidu da u toku kišne sezone koja traje od Jula do Oktobra nije dozvoljen prolazak. Zbog obilnih padavina i mogućih odrona staze su nebezbedne pa samim tim biletarnice su zatvorene a stazama je zabranjeno ići.

Savet: Bez obzira na godišnje doba i mesec u kome boravite u nekim od gradova Junan (Yunnan) oblasti, obavezno pratite vremensku prognozu ukoliko želite da posetite ovaj lokalitet u nameri da prođete stazama Zmajeve snežne planine (Dragon Snow Mountain).

Najbolje vreme za šetnju stazama Tiger Leaping Gorge je u Oktobaru, Novmebaru i Maju. U ovom periodu tokom dana je vedro i toplo. Temperatura vrlo često pada ispod 0°C tako da bi bilo uputno da garderobu i obuću prilagodite planinskim uslovima. inače, sam Tiger Leaping Gorge mozete obići tokom cele godine.

Setite se da smo na početku rekli šta je preporučljivo imati uz sebe na ovoj lokaciji… suvo voće,orašaste plodove i vodu! Šetnja stazama Tiger Leaping Gorge traje dva dana.

Prvog dana treba preći 17 kilometara od Kvatoa (Qiaotou) do Gostinske kuće na pola puta (Halfway Guesthouse). Računajte da ćete ovu deonicu preći za 6 sati. Nakon prvih dva sata hoda stižete do Na-ksi Gostinjske kuće (Naxi Family Guesthouse) gde možete da ručate. Sledeće stajanje je opet nakon dva sata hoda gde treba preći strme delove terena a pauzu pravite kod 28-prevoja (28-bends). Nakon pauze očekuje vas jos dva sata hoda kada stižete do kraja prve deonice odnosno do Gostinske kuće na pola puta (Halfway Guesthouse). Na ovom mestu možete da prespavate, čekaju vas čisti peškiri, čaršavi i naravno topla voda za tuširanje.

Sama Gostinjska kuća je bukvalno kuća za posetioce, okružuje je drvena terasa – vidikovac sa kog se pruža predivan pogled na Ilong Snežnu planinu (Yulong Snow Mountain) i dolinu kroz koju prolazi Zlatna peščana reka (Golden Sands River Valley).

Drugog dana manje-više treba preći istu razdaljnu. Prvom etapom ove deonice videćete predivne vodopade i kanjone, zato proverite svoje fotoaparate pre nego sto krenete u šetnju. Nakon dva sata hoda stižete do Tinine Gostinjske kuće (Tina’s Guesthouse). Druga etapa donosi setnju kroz strme litice na obroncima reke Jinša (Jinsha River). Treća i finalna etapa druge deonice traje oko dva sata, stazom se spuštate do nižih delova klisure (Lower Gorge) gde će te trajektom preći reku i izaći u mestu Daju (Daju).

Bezbednosno upozorenje: Iako su staze korišćene i utabane, preporuka je da šetnju obavljate sa partnerom ili u grupi zbog lakšeg snalaženja u prostoru i mogućih povreda. Takodje, imajte u vidu da bolnice i klinike u ovoj oblasti oskudevaju u osoblju koji govore engleski jezik.

Klimatsko upozorenje: Od podnožja Snežne planine pa do njenog vrha smenjuju se su suptropska, umerena, vlažna i umereno hladna klima. Samim tim na svakih 100 metara prosečna temperatura pada za 0.86°C.

Inače, u zaštićenim zonama Snežne planine raste 3.800 razlišitih vrsta biljaka što ovu planinu čini najraznovrsnijom površinom planinskog bilja na svetu. Obzirom da je Snežna planina obilan rasadnik cveća i drugih vrsta biljaka onda je razumljivo što nosi epitet “Kraljevstvo medicinskih materijala”.

Zaštićene vrste životinja su takođe našle dom u pomenutim krajevima. Kroz šetnju možda i naiđete na majmuna prćastog nosa (snub-nosed monkey), oblačastog leoparda (clouded leopard), pticu Kineski Monal (Scinese Monal) ili Azijsku zlatnu mačku (Asian Goden Cat). Možda… nikad se ne zna.

Snežna planina je sačinjena od 13 vrhova poređanih od severa do juga a njihovi vrhovi uranjaju u oblake.

Naknada za ulaz je 65 Juana (CNY) donosno nešto više od 8 eura (EUR), 32 Juana, odnosno nešto više od 4 eura ukoliko ste student i imate ispod 25 godina. Ponesite pasoš!

Ponovo se vraćamo na početak, imajte plan! Napred, napred i samo napred. Ukoliko ste stacionirani u Šangri-la (Shangri-la) predlog je da objedinite ekskurzije i zapravo idete sa jedne na drugu, ustedećete ono sto nemate na raspolaganju kada je odmor u Kini u pitanju – vreme!

Sa severa pred Tiger Leaping Gorge možete doći autobusom iz mesta Šangri-la (Shangri-la) ili sa juga iz mesta Liđang (Lijiang). Ipak, ako ste u Kuenmingu (Kunming) budite spremni da pored autobusa boravite i u avionu sat vremena, naravno nećemo pominjati čekanje na aerodromu i slične stvari. Napomenućemo vam da i iz Šangri-la, i iz Liđinga vožnja do Tiger Leaping Gorge traje negde između 2,5 i 3 sata.

Šangri-la je povezan sa 4 do 5 polazaka dnevno a Liđang sa dva – u 8:30 i 9 casova. Tiger Leaping Gorge je otvoren od 8:30 do 18 časova tako da nema svrhe iz Šangri-la kretati nakon 9 casova ujutru. Autobuska karta je između 22 i 25 Juana a čarter vozila iz Liđinga iznose od 300 do 400 Juana dnevno.

Autorska prava: triptease.me

autor: Nenad Butaš
foto: Marko Rupena
tekst.en: Dragan Dobožanović
Sadžaj se NE MOŽE koristiti bez odobrenja!